Jak vybrat helmu na snowboard nebo lyže?

Rozhodujete se mezi helmou skeletovou nebo s měkkýma ušima? Chcete ji se štítem nebo bez? Podle čeho si tu správnou vybrat? Hlavně nezapomínejte na to, že než si helmu pořídíte, je dobré si změřit obvod hlavy a orientovat se především podle výsledného čísla.

Helma je jednou z nejdůležitějších ochranných pomůcek.

Konstrukce

Celoskeletová lyžařská helma

Poskytuje ochranu celé hlavy, tudíž je vhodná nejenom pro profesionální sportovce, ale také děti či pro ty, kdo s lyžováním teprve začínají. Celoskeletové helmy mají pevnou konstrukci i na uších. Kvůli tomu jsou také o něco těžší než klasické helmy.

Lyžařská helma s měkkýma ušima

Vyrábí se z příjemného materiálu, který poskytuje komfort, pohodlí a rovněž i vzdušnost. Tyto helmy jsou vyráběny především pro ty, kdo na lyžích nebo na snowboardu nejezdí tak rychle a nepotřebují plnou ochranu hlavy.

Lyžařská helma se štítem

Tento typ helmy ocení zejména ti, kdo nosí dioptrické brýle. Díky tomu, že helma disponuje ochranným štítem s UV filtrem, si nemusejí dělat starosti s tím, zda si na lyžování nechat dioptrické brýle nebo zda je vyměnit za brýle lyžařské.

Jaký je rozdíl mezi snowboardovou a lyžařskou helmou? Téměř žádný. Nezáleží na tom, jaký typ si pořídíte. Jediným rozdílem je, že lyžařská helma má více větracích otvorů a nižší hmotnost, snowboardová helma by zase měla chránit kromě hlavy i čelist.

Pohlaví

Dnešní lyžařské helmy i přilby na snowboard se vyrábějí tak, že nezáleží až tak na tom, pro koho je helma určena, zda pro muže, ženy nebo děti, ale spíše na obvodu hlavy. Pokud si ale přeci jen chcete vybrat helmu podle tohoto dělení, je dobré vědět, v čem se od sebe liší.

Dámské

Zadní část helmy nese výkroj, do něhož se vejde culík. Také se vyrábějí v pastelových barvách.

Dětské

Mívají barevnější design a nejrůznější vzory, také jsou co se týče obvodu hlavy mnohem menší.

Pánské

Nesou na sobě více ventilačních otvorů, aby vzduch lépe cirkuloval. Také se vyrábějí v tmavších barvách.

Velikost

Změřte si obvod hlavy a podle toho si helmu vyberte. Nezapomínejte na to, že helma by neměla být při nasazení příliš volná, ani příliš těsná. Mnoho helem také disponuje možností nastavit si velikost podle potřeby. Helmy se nejčastěji vyrábějí v těchto obvodech:

48 – 50 cm

51 – 53 cm

54 – 57 cm

58 – 60 cm

61 cm a více

Výrobní technologie

In-mold

Technologie in-mold představuje pevné propojení lyžařské helmy a skořepiny. Helma je lehčí, ale zároveň není prodyšná.

Hard shell

Tvrdý skelet a nárazuvzdorná skořepina se sice vyrábějí zvlášť, ale následně jsou tyto části propojeny. Helma představuje solidní ochranu hlavy za relativně rozumnou cenu.

Hybridní konstrukce

Představuje spojení in-mold a hard shell technologie.

MIPS/SPIN

Takovou helmu ocení především profesionální lyžaři, nebo ti, kdo častěji na lyžích nebo na snowboardu padají. Technologie zabraňuje vzniku nebezpečných rotačních sil, které mohou při pádu a úderu hlavy o zem vzniknout.

Přilbu si můžete vybrat i podle toho, zdali provozujete lyžování či snowboarding rekreačně nebo profesionálně. Profesionální helmy bývají mnohem dražší a poskytují plnou ochranu hlavy včetně čelisti.

Vlastnosti

Které vlastnosti by kvalitní helmě neměly chybět? Posloucháte-li při sportu hudbu, lze si pořídit helmu, která umožňuje nošení sluchátek. Rovněž si můžete zakoupit helmu s vyjímatelným polstrováním nebo s regulovanou ventilací. Pro náročné zákazníky se vyrábějí helmy s integrovaným audio systémem. Jsou v nich zabudovány reproduktory, které snadno propojíte se svým mobilním telefonem.

Téměř většina helem je univerzální, hodí se jak na snowboard, tak na lyže.

Nejčastější otázky

Jak o lyžařskou helmu pečovat?

Nepoužívejte žádné chemické prostředky, ale jen čistou vodu a měkký hadřík, případně houbičku. Helmu skladujte mimo dosah vysokých teplot a slunečního záření, mohla by se deformovat.

Jaká je životnost helmy?

Odborníky je doporučováno měnit helmu každé tři roky, maximálně jednou za pět let. Hodně záleží na tom, jak s ní budete zacházet a jak ji budete skladovat.

Co je helma s pasivním větráním?

Přilba má konstantně otevřené větrací otvory, zatímco přilba s aktivním větráním umožňuje uzavření a otevření otvorů podle potřeby.